Spoločnosť OKTE, a.s., organizuje a vyhodnocuje krátkodobý trh s elektrinou na území Slovenskej republiky v súlade s legislatívou, konkrétne zákonom č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (Zákon o energetike), zákonom č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov (Zákon o regulácii v sieťových odvetviach), vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví 207/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou, obsahové náležitosti prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy, organizátora krátkodobého trhu s elektrinou a rozsah obchodných podmienok, ktoré sú súčasťou prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy (Pravidlá trhu) a Prevádzkového poriadku OKTE, a.s. (Prevádzkový poriadok). Uvedená obchodná činnosť spoločnosti je regulovaná a podlieha cenovej regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
Organizovaný krátkodobý trh s elektrinou umožňuje subjektom uzatvárať ich obchodnú pozíciu pred uskutočnením dodávky alebo odberu, čím sa znižuje riziko vzniku odchýlky medzi plánovanou a skutočnou hodnotou dodávky alebo odberu elektriny. OKTE, a.s. prevádzkuje denný trh, vnútrodenný priebežný trh a vnútrodenný aukčný trh. Na dennom trhu môžu účastníci zadávať objednávky s dodávkou na nasledujúci deň, zatiaľ čo vnútrodenný priebežný trh a vnútrodenný aukčný trh umožňujú obchodovanie v rámci dňa dodávky.
Denný trh na Slovensku sa realizuje už od roku 2009, kedy bol spustený Market Coupling medzi Slovenskou republikou a Českou republiku (2M MC). Po úspechu 2M MC sa projekt rozšíril v roku 2012 o Maďarsko a následne v roku 2014 o Rumunsko, čím vzniklo zoskupenie 4M MC na dennom trhu, vďaka ktorému sa zabezpečilo spoločné obchodovanie v obchodných oblastiach krajín Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska.
V roku 2016 OKTE, a.s. spustilo vnútrodenné obchodovanie pre účastníkov trhu na Slovensku v slovenskej obchodnej oblasti, zatiaľ bez možnosti cezhraničného vnútrodenného priebežného obchodovania. Samotné spustenie prevádzky platformy vnútrodenného trhu s elektrinou sa zrealizovalo dňa 1. apríla 2016.
Na projekt 4M MC nadviazalo spustenie projektu Interim Coupling dňa 17. júna 2021. Uvedeným projektom došlo vďaka spolupráci národných regulačných úradov, prevádzkovateľov prenosových sústav a operátorov národných trhov k prepojeniu regiónov 4M MC a Multi-Regional Coupling. Slovenská obchodná oblasť sa tak stala súčasťou jednotného denného trhu s elektrinou v Európe (Single DayAhead Coupling - SDAC).
Následne dňa 8. júna 2022 bol spustený do prevádzky projekt Core Flow-Based Market Coupling (Core FB MC), ktorým bol vytvorený tzv. Core Capacity Calculation Region (Core CCR; región, v ktorom je kapacita vypočítavaná metódou na základe toku elektriny). Projekt prepojil hranice obchodných oblastí Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Nemecka, Maďarska, Luxemburska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Core FB MC je považovaný za cieľové riešenie prepojenia trhov v SDAC stanovené nariadením Komisie (EÚ) 2015/1222 z 24. júla 2015, ktorým sa stanovuje usmernenie pre prideľovanie kapacity a riadenie preťaženia (Nariadením CACM).
V rovnakom roku sa spoločnosť OKTE, a.s. úspešne pripojila k projektu Single Intraday Coupling (SIDC), čím integrovala slovenskú obchodnú oblasť do priebežného cezhraničného vnútrodenného obchodovania v rámci EÚ. Spustením cezhraničného vnútrodenného obchodovania bola zároveň účastníkom trhu poskytnutá aj možnosť obchodovania 15-minútových produktov na cezhraničnom vnútrodennom trhu. Samotné spustenie prevádzky cezhraničného vnútrodenného priebežného trhu bolo 29. novembra 2022.
V roku 2024 prebehlo spustenie novej platformy z projektu SIDC, čím sa možnosti obchodovania rozšírili o vnútrodenné cezhraničné aukcie. Projekt priniesol možnosť obchodovať v 15-minútovej obchodnej perióde formou aukcie. Prvá vnútrodenná aukcia bola zrealizovaná 13. júna 2024.
Ďalší významný krok v rozvoji jednotného denného trhu s elektrinou bude predstavovať implementácia 15-minútovej obchodnej periódy (15 MTU – Market Time Unit). Uvedený krok umožní presnejšie a flexibilnejšie obchodovanie s elektrinou, čo prispeje k lepšiemu vyrovnaniu ponuky a dopytu na aktuálne najlikvidnejšej platforme na obchodovanie s elektrinou na Slovensku.
Spoločnosť OKTE, a.s. pôsobí od roku 2015 v roli nominovaného organizátora trhu s elektrinou (NEMO) pre slovenskú obchodnú oblasť. Momentálne je spoločnosť OKTE, a.s. určená na výkon tejto funkcie až do roku 2027. Opakovaným získavaním štatútu NEMO podľa Nariadenia CACM pre územie Slovenskej republiky spoločnosť OKTE, a.s. dokazuje, že spĺňa nielen predpoklady pre výkon funkcií, ktoré jej vyplývajú zo zákona o energetike ako organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou v Slovenskej republike, ale aj náročné technické, legislatívne a administratívne kritériá a požiadavky v oblasti zabezpečenia organizovania krátkodobého trhu s elektrinou vyplývajúce z európskej legislatívy.